ROK!!

Je to neuvěřitelný… je to prostě neuvěřitelný, ale je to tak. 6. dubna jsme tu byli přesně rok!! Dle původního plánu jsme se měli už nacházet v rodinném kruhu a užívat si opět krás a výhod domova, potažmo ČR. Ano – možná nevěříte, ale skutečně život v Evropě nám prostě připadá hezčí, barvitější, zajímavější se spoustou výhod. Ale to je na takové středně dlouhé povídání – když bude někdo chtít.

Takže jak se blížilo datum vypršení našeho původního pracovního povolení, museli jsme urychleně vyřídit nové povolení nebo začít balit saky-paky. 10 dní před limitem jsem v práci konečně dostal na stůl schválené LMO – Labour Market Opinion – tzn. potvrzení od kanadského úřadu pro lidské zdroje, že pracovní trh Kanady unese, když moje firma zaměstná cizince na dané konkrétní pozici. Jde fakticky o nejdůležitější papír v otázce vystavení pracovního povolení. Takže s LMO v ruce jsem se chopil vyplnit obě žádosti – mojí a Renčinu, jakožto mojí oficiálně uznané partnerky (dostala papír s razítkem, žádnej prsten 🙂 )

Po dvou dnech online papírování bylo odesláno a zažádáno. Od kamaráda jsem si ještě musel půjčit kreditku, abych mohl zaplatit přes internet – debetní karty neberou.

Spolu s vypršením pracovního povolení nám vypršelo i cestovní pojištění v Čechách a taktéž místní zdravotní pojištění + platnost čísla pro sociální pojištění. Prostě aby toho papírování nebylo málo.

Dojeli jsme si na Registry Office pro nové zdravotní pojištění, ale stejně jsme nepochodili – musíme dodat až samotný pracovní povolení a oni nám pak zpětně uznají zdravotní pojištění.

Překvapivě přesně v den vypršení lhůty pro vystavení WP (pracovní povolení) nám přišla zpráva, že bylo vše schváleno a nové WP zasláno poštou. Jaká radost… Až do chvíle kdy jsem zjistil, že jsem omylem ke své žádosti napsal špatně adresu. Jak se to může stát???? No dejte si dohromady 2 dny vyplňování formulářů a trochu toho stresu z toho… Potom zkrátka nemusí každému člověku dojít, že „street number“ je ve zdejším podání číslo DOMU nikoliv ulice! Jasné jak facka, že?? Takže zkrátka mé WP ještě někde putuje místní poštou. Nicméně Renče dorazilo zcela překvapivě během 4 dnů! To jsme tu teda vážně ještě nezažili.

Tak teď čekáme, až dorazí i můj cár papíru a pak začnem plánovat nějaký cestování dolů do USA. Už jsem vymyslel trasu podél západního pobřeží do San Francisca, tak uvidíme, jak to klapne. Hlavně v práci.

Jo když jsem u práce… tak novinka… aby to nebylo jednoduchý, tak Renča je opět nezaměstnaná. Přesně v den, kdy jsem zažádal o prodloužení pracovního povolení a nám oběma se tak automaticky prodloužila platnost původního WP, tak Renče v práci oznámili, že pro firmu bude lepší, když s ní ukončí spolupráci. Prý firma neví, jak dlouho tam ještě bude moci zůstat. Docela paradoxní, když vezmu v potaz, že tam dle všeho pracovala asi nejvíc, peníze měla takřka nejmenší, ještě 3 dny předtím říkali, jak by jí rádi přidali a hlavně… tři-čtvrtě roku jí slibují, jak jí zařídí LMO a WP, pak se na ní vykašlou a ve chvíli, kdy už nemusí řešit ani to, tak jí propustí. Osobně mám dojem, že některé z ostatních kolegyň se začaly bát, že vypadají jako naprostý netáhla (což teda skutečně jsou) a tak bylo potřeba odstranit tu cizinku, která zavádí nepěkné pracovní standardy.

Naštěstí na tom teď nejsme nijak vyloženě závislí a tak už to není taková tragédie. Domluvili jsme se, že je podstatnější, aby pořádně šlápla do tý Angličtiny a při tom se koukala spíš po nějaký normální práci. A nebo se aspoň naučila dělat rychlostí střeleného lenochoda – ať nevyčnívá. Zkrátka jinej kraj, jinej mrav…

Původně jsem myslel, že tu rok ani nepřežijem… Potom jsme oba zjistili, jak neuvěřitelně rychle to uteklo a teď… … … teď si to tu ještě prodlužujeme. Neuvěřitelný, nečekaný, rozporuplný. Jeden neví jestli se radovat nebo brečet. Asi obojí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u ROK!!

 1. Zbyněk napsal:

  čau Dejve, tak tenhle blog jsem zhltnul během asi 2 odpolední….
  paráda….zážitky na celej život….
  Zaujal mě výrok o „pestřejším a barvitějším“ životě v Evropě…jako Evropan jsem kdysi během work and travel cejtil v USA to samý. Může to být zkreslený dojem, ale myslím, že na tom něco bude. Ale to nic nemění na tom, že získáváte neskutečnou zkušenost…
  ať už se rozhodnete jakkoliv, co dál, tak držim palce a dál pište….:)
  Z.

Napsat komentář